طبس رؤیایی شگفت در دل کویر

38
  • ۲۸ اسفند ۱۳۹۷
  • ساعت ۱:۳۲ ق.ظ
  • 4919 بازدید

طبس بزرگترین شهرستان ایران و در شمال شرق استان یزد ؛ غرب استان خراسان جنوبی؛جنوب خراسان ؛ غرب اصفهان و شمال کرمان و در مدار ۳۳ درجه و ۳۵ دقیقه شمالی و نصف النهار ۵۶ درجه و ۵۵ دقیقه شرقی، در منطقه ای با آب و هوای بیابانی واقع شده، است.

تنوع و کثرت معادن در این شهرستان باعث گردیده این شهرستان پایتخت معادن ایران عنوان نام گیرد.معادن غنی ذغال سنگ این شهرستان حاکی از وجود جنگلهای انبوه و دریاچه های بزرگ در گذشته های دور در این منطقه میباشد.

این معادن، طبس را در ردیف یکی از غنی ترین مناطق کشور به لحاظ ثروت ملی قرار داده است.

وسعت شهرستان ۵۵۴۶۱ کیلومتر مربع و تراکم جمعیت در این منطقه بسیار کم (تقریباً برابر ۲/۱ نفر در هر کیلومتر مربع) می باشد، که کمترین تراکم جمعیت در منطقه است، و فاصله بین دورترین روستاهای منتهی الیه شمالی و جنوبی شهرستان بیش از ۴۰۰ کیلومتر می باشد.رتفاع شهر طبس از سطح دریا حدود ۶۹۰ متر است، و در شرق آن رشته کوه بلندی به نام رشته کوه شتری قرار گرفته که ضلع شرقی چاله بزرگ طبس را تشکیل میدهد.

این شهر علی رغم قرار گرفتن در بین دو کویر لوت و دشت کویر، بدلیل فرهنگ مردم آن و احترام به درخت ؛ بعنوان سرسبزترین شهر ایران است که سرسبزی آن به دست انسان شکل گرفته است.

نامهایی چون : میقات الرضا (ع) بهشت کویر ایران ، مروارید شهرهای ایران، پایتخت معدن ایران ؛ عروس کویر ایران ؛ کالیفرنیای ایران و .. هرکدام نامهایی هستند که جهانگردان و انسانهای مطرح همچون : ناصر خسرو ، جلال آل احمد ؛ سون هدین و … پس از دیدن طبس روی این شهر نهادند.وجود باغهای فراوان در این شهر که تلفیقی از درختان نخل و نارنج است این شهر را به بهشت کویر تبدیل نموده است.

 

در زمان سلجوقیان، اسماعیلیان بر طبس استیلا یافته و قلاع محکمی در کوههای طبس ساختند. طبس در این زمان پایتخت اسماعیلیان قهستان بوده است.سیاحانی چند مثل ناصر خسرو قبادیانی (۴۴۵ هـ.ق.) در آن دوره از طبس بازدید و از زیبایی طبس و حکومت گیلک بن محمد به عظمت یاد کرده و از وجود امنیت بسیار و رعایت دقیق احکام شرع سخن به میان آوردند

در سال ۱۳۵۵ طبس به عنوان یک شهر باستانی شناخته شده و تغییر و تخریب آثار قدیمی آن ممنوع شد. دو سال بعد، زلزله مخرب ۲۵ شهریور ۱۳۵۷ طبس را بکلی ویران نمود و حدود ۲۰۰۰۰ تن قربانی گرفت.

 

نام طبس نیز یاد آور دو شکست تاریخی آمریکا است . شکست آمریکا درصحرای طبس سال ۱۳۶۰ و شکار پهپاد آمریکا در سال ۱۳۹۰اوجود درختان سبز و برافراشته نخل و نارنج؛عطر گلهای بهاری و بهار نارنج در کنار نهرهای روان آب و هوای بهاری طبس ؛ کویر های زیبا و آسمان شب پرستاره ؛ آثار تاریخی و سازه های آبی و جاذبه های توریستی و ژئو توریستی منطقه و امکانات و وجود ۵ هتل و تنوع اسکان برای هر سطحی و تنوع وسایل نقلیه مسافرتی چون جاده ای و ریلی و هوایی و وجود امنیت بالا باعث گردیده هرساله بیش از ۳ میلیون گردشگر؛ این شهر را به عنوان مقصد سفرهای نوروزی و پاییزی خود انتخاب کنند.

 

 


وب سایت طبس گردی مرجع گردشگری شهرستان طبس

ما را در تلگرام دنبال کنید TabasGardi@

سید حمید سجادی

همیشه آرزو داشتم یک مرجع گردشگری برای شهرستان طبس می بود تا علاوه بر معرفی مناطق تفریحی و گردشگری ، توریست ها و مسافرین عزیزی که به این شهرستان سفر می کنند با کمترین هزینه در این شهر اقامت کنند و خاطرات خوبی از این شهر داشته باشند. آن آرزو، اکنون، " وب سایت طبس گردی " نام دارد.