روستای پیرحاجات

47

«پیرحاجات» نام یکی از روستاهای شهرستان طبس است، این روستا‌ی زیارتی -سیاحتی در صد کیلومتری شمال غربی این شهر قرار دارد. این روستا به دلیل وجود مزار تاریخی پیر حاجات و ییلاقی بودن منطقه از اهمیت ویژه ای برخوردار است. آب و هوای روستا به علت واقع شدن در دامنه کوه «روضه» مطبوع می باشد.

فاصله از شهر طبس : ۱۱۰ کیلومتر

۳۵ کیلومتر فرعی در ۸۵ کیلومتری طبس به اصفهان

پیرحاجات جزیره ای سبز در کویر

این روستا به علت واقع شدن در دامنه کوه «روضه» دارای آب و هوای مطبوع میباشد، بطوریکه مسافری که وارد پیرحاجات میشود و دست و صورتی با چشمه آب گوارای آن میشوید، خستگی از تنش بیرون میرود.

کسی که بالای قلعه پیرحاجات قرار میگیرد ضمن تماشای آثار قدیمی این قلعه، کشتزارها و باغات سرسبز این روستا که نسبت به قلعه آن در سطح پائین تری قرار دارد چشمش را می نوازد.

روستای توریستی پیرحاجات از چند جنبه ارزش دیدن دارد :
تاریخی
زیارتی
ییلاقی
سنتها

آثار و جاذبه های روستا

مزار پیرحاجات
این بنای تاریخی مربوط به فردی معروف به پیر حاجات می باشد که مورد توجه و زیارت اهالی و مردم طبس می باشد .
بنای بارگاه شیخ پیرحاجات از بناهای دوران سلجوقی است ونوع گنبد آن از نوع «گنبد نار» می باشد
(تاریخ ساخت بنای پیرحاجات سال ۶۰۱ هجری قمری است)
راجع به شخصیت خفته در زیر گنبد مدور و منور پیرحاجات (مرادی که حاجت روا می کند) اجماع و نظر واحدی وجود ندارد ، اما قدر مسلم این است که ایشان مسلمانی والا مقام واز پیروان مخلص ائمه اطهار بوده که لیاقت و قابلیت ساختن بارگاهی عظیم توسط دوست داران و مریدان خویش در حدود ۸۰۰ سال پیش را داشته است . مردم طبس بقعه پیرحاجات را به نام شیخ احمد ابن اسحاق وکیل امام حسن عسکری زیارت کرده و نذر ونیازهای نقدی خودرا درون ضریح آن والا مقام می ریزند و نذورات غیر نقدی خویش را به صورت قربانی و پختن حلیم بین زوار دیگر واهالی روستای پیرحاجات تقسیم می کنند . اغلب کسانی که به زیارت پیرحاجات میروند اعتقاد قلبی و عمیقی به این پیر بر حق دارند و معتقدند که حاجتهای آنها را روا کرده و مرادشان را می دهد.
قلعه پیرحاجات
این قلعه یکی از بناهای به جامانده از دوره قبل از اسلام است و در مرکز آبادی بر بلندای صخره‌ای کم ارتفاع ساخته شده و دیوارهای آن از سنگ، گل و حدود هفتاد متر عرض و هفتاد متر طول دارد. در بعضی از قسمت‌ها به تناسب شیب تپه دو یا سه طبقه است، در این قلعه سقف‌ها مدور بوده و گچبری‌هایی به چشم می‌خورد که زیبایی این قلعه را دو چندان نموده است.کسی که بخواهد به سمت پیرحاجات برود از فواصل دور دیده و شناسایی میشود

 

تپه تاریخی دوب بکندا
در پیرحاجات آثاری از یک تمدن بسیار قدیمی در نزدیکی قلعه آن به چشم میخورد. بسیاری از افراد آثاری سفالی مانند کاسه لعاب دار و بدون لعاب و حتی ابزار فلزی از روی این تپه از زیر خاک در آورده اند. این محل به شکل تپه ای است که در روی آن علف و بوته روئیده است نام این محل «دوبِ بِکَندا» میباشد .

موزه مردم شناسی
موزه مردم شناسی شامل وسایل زندگی ؛آثار تاریخی و مکشوفات بدست آمده در تپه های باستانی روستا در معرض دید عموم قرار گرفته است .

قبرستان پیر حاجات
قبرستانی قدیمی در حوالی قلعه پیرحاجات قرار دارد که گفته میشود که متعلق به گبرهاست که قبل از اسلام در پیرحاجات میزیسته اند.

قبر بی بی گوهر
در این روستا قبری خشتی و گلی بوده است منتسب به نام بی بی گوهر که مردم چایی و غلیفی (آرد،شیر،نمک،زردچوبه،روغن،کنجد،سیه دانه و مایع خمیر)درست میکردند و شبهای جمعه به مقبری این خانم میبردند. این قبر در توسعه مسجد تخریب شد.

شادر
شاه درب یا به اصطلاح مردمان روستا شادر، که همان دروازه ی ورودی پیرحاجات در زمانهای قدیم بوده است.( در زمانهای دور این مکان به همین علت بنا گردید تا یکتا پرستان از شر دشمنانشان در امان باشند تا بتوانند فرایض دینی خود را انجام دهند ) این مکان از سمت شمال تا شمال شرقی روستا امتداد دارد و در مسیر بند پیرحاجات قرار دارد.

منطقه شکار ممنوع پیرحاجات

در این منطقه حیوانات مختلفی همچون کل و قوچ ؛ کبک ؛تیهو ؛ بلبل و پلنگ وجود دارد

محصولات معروف پیرحاجات آلو، گل نرگس، گوشت و نان محلی آن است

سنتها

روستای پیر حاجات همچنان توانسته است سنتها و رسومات سنتی خود را حفظ کند و هنوز به شادابی قرنها قبل این مراسمات برگزار میگردد

بی بی حور – جشن سده – عروسی های سنتی – مراسم نخل برداری روز عاشورا و ….

سالانه تعدادی زیاد گردشگر جهت مشاهده این سنتها به این روستا سفر می کنند

سید حمید سجادی

همیشه آرزو داشتم یک مرجع گردشگری برای شهرستان طبس می بود تا علاوه بر معرفی مناطق تفریحی و گردشگری ، توریست ها و مسافرین عزیزی که به این شهرستان سفر می کنند با کمترین هزینه در این شهر اقامت کنند و خاطرات خوبی از این شهر داشته باشند. آن آرزو، اکنون، " وب سایت طبس گردی " نام دارد.

خبر های مرتبط


نظرات