روستای زردگاه

55
  • ۰۴ فروردین ۱۳۹۸
  • ساعت ۱:۲۰ ب.ظ
  • 17436 بازدید

زردگاه، روستایی است از توابع بخش دیهوک و در شهرستان طبس استان خراسان جنوبی ایران.این روستا در دهستان کویر قرار دارد.

این روستا در نزدیکی روستای نایبند و در کوهپایه کوه نایبند و در فاصله ۱۰۰ کیلومتری شهر دیهوک و ۱۸۰ کیلومتری مرکز شهرستان ( طبس گلشن ) قرار دارد .

این روستا در گذشته نه چندان دور دارای رونق فراوانی بوده ولی بدلیل کمبود آب و کوچ روستاییان به حومه شهر های راور کرمان و طبس در حال حاظر ۲ خانواده در این روستا زندگی میکنند .

این روستا در حاشیه منطقه حفاظت شده نایبند قرار دارد و شاید شما بتوانید گله های کل بز را مشاهده کنید .

خانه های این روستا ی قدیمی ؛ بکر و قابل سکونت است . معماری روستا معماری پله کانی و دارای اتاقهای تو در تو و پنجره های کوچک است .

مصالح بکار رفته در روستا خشت و گل بوده و همین معماری و سکوت بی نظیر آن و آسمان شب بی نظیر آن در کشور پتانسیل زیادی در جذب توریست اقامت بیش از یک شب را دارد.

یکی دیگر از مشخصه های بناهای این روستا، استفاده گسترده از کنگره های مثلثی شکل در نماها و جداره های ساختمانها می باشد. این کنگره ها که غالبا در جبهه های شرقی و جنوبی به وفور دیده می شوند، فرم خاصی از بادگیر بوده که در جهت بادهای مطلوب روستا ساخته شده و همچنین به عنوان فیلتری در برابر بادهای همراه با شن عمل می نماید. استفاده ازدیوارهای ضخیم خشتی با کمترین مقدار بازشو علارغم کاهش استفاده از نور طبیعی روز، باعث کاهش تبادل حرارتی ساختمانها و در نتیجه نوعی همسازی با اقلیم می گردد.

در مجاورت روستا نخلستان زیبا و سبزی وجود دارد که زیبایی روستا را دو چندان کرده است .
وجود برج و باروههای اطراف روستا نشان میدهد در گذشته از این روستا ؛ مردمان و مسافران آن حفاظت خوبی در برابر راهزنان صورت میگرفته است .
در حال حاظر در این روستا دارای برق و چشمه آب می باشد و محصولاتی مانند خرما ؛ پرتقال و نارنج و نارنگی و لیمو بدست می آید .

در این روستا چشمه آب گرم معدنی و خزینه ای جهت آبتنی وجود دارد.
در گذشته پیشه مردم روستا علاوه بر دامداری و کشاورزی ؛ ساخت صنایع دستی توسط حصیر نیز بوده است . در حال حاضر از همه آن هنرمندان فقط پیرزنی مشغول حصیر بافی در روستا می باشد .

 

سید حمید سجادی

همیشه آرزو داشتم یک مرجع گردشگری برای شهرستان طبس می بود تا علاوه بر معرفی مناطق تفریحی و گردشگری ، توریست ها و مسافرین عزیزی که به این شهرستان سفر می کنند با کمترین هزینه در این شهر اقامت کنند و خاطرات خوبی از این شهر داشته باشند. آن آرزو، اکنون، " وب سایت طبس گردی " نام دارد.

خبر های مرتبط


نظرات


Sima

۱۳ مهر ۱۴۰۲ در ۱۲:۲۷ ق.ظ

متاسفانه با وجودی که خیلی علاقمند به سفر و طبیعت گردی هستم،حتی اسم این کویر هم به گوشم نخورده بود و این واقعا جای تاسف داره، آژانسهای مسافرتی هم بیشتر روی مناطق شناخته شده مانور میدن،حتی الان که سرچ میکردم سابقه برگزاری تور خاصی در این کویر از تهران را ندیدم.